29 Eylül 2008 Pazartesi

Tôkyô monogatari

Shukishi ve Tomi Hirayama
Yasujiro Ozu'nun 1953 yapımı Tôkyô Monogatari/Tokyo Story/Tokyo Hikayesi filmi II. Dünya Savaşı sonrası Japonya'da bir ailenin üzerinden Japonya'daki toplumsal değişimi aktarıyor.

En küçük kızlarıyla birlikte küçük bir kentte oturan yaşlı çift Shukishi ve Tomi Hirayama, diğer çocuklarını görmek için ilk kez Tokyo’ya gitmeye karar verirler. Bu ziyaret, biraz hayal kırıklığı yaratır. Düşündükleri kadar çekici olmayan bir banliyöde oturan büyük oğulları Koichi işi başından aşkın bir doktordur. Büyük kızları ise bir güzellik salonu işletmektedir. Her ikisi de günlük rutine öylesine dalmıştır ki anne ve babalarıyla pek ilgilenemezler. Onları, sözde bir ikram olarak, Atami kaplıcalarına yollarlar. Ama Hirayamalar kaplıcada rahat edemezler ve Tokyo’ya dönmeye karar verirler. Yaşlı anne başkentteki son gecesini, savaşta öldürülen küçük oğlunun dul karısı Noriko’yla geçirir. Gelinleri kendi çocuklarından çok daha candan bir şekilde ilgilenir yaşlı kadınla. Dönüş yolculuğunda anne trende rahatsızlanınca Osaka'da inerek bu kez de ortanca oğullarının yanında bir kaç gün zorunlu misafir olurlar.

Sanki öleceğini anlamış gibi ömrünün son günlerinde bütün çocuklarını görmüş olarak küçük kentine döner yaşlı anne. Ancak iyice hastalanır ve komaya girer. Bu kez çocukları hasta yatağında onu ziyarete gelirler. Ama hiç bir şeyin farkında değildir.