14 Aralık 2007 Cuma

Santa Sangre

Sürrealist/Gerçeküstücü yönetmen Alejandro Jodorowsky'nin 1989 yapımı Santa Sangre / Holy Blood / Kutsal Kan (aslında Aziz Kan daha uygun bir çeviri) isimli filmini izledim. Alejandro Jodorowsky ile ilgili www.abkcofilms.com adresine göz atmanızı öneririm.

Santa Sangre'de Jodorowsky'nin oğlu Axel Jodorowsky başrolde oynuyor. Akıl hastanesinde beyaz duvarların arasında kendini kuş zanneden ve bir ağacın üzerinde yaşayan Fenix (kendi küllerinden doğan Anka Kuşu) var karşımızda. Geçmişe dönüşlerle Fenix'in neden akıl hastanesinde olduğunu öğreniriz öncelikle.
Ailesi ile birlikte gösteriler yaptıkları sirklerinde güzel bir çocukluk geçirmektedir Fenix. Ancak çapkın bir adam olan babasının annesini sirkteki dövmeli kadınla aldattığı gece her şey değişir. Babasını dövmeli kadınla yakalayan annesi babasının cinsel organına sülfürik asit atar, babası buna karşılık annesinin kollarını bıçakla keser ve sonra da intihar eder. Tüm bu olayları izleyen Fenix ciddi bir travma geçirerek akıl hastanesine yatar. Fenix'in hayatı bir gün odasının camından kolları olmayan annesini sokağın kenarında beklerken görmesiyle tamamen değişecektir. Hastaneden kaçan Fenix ile annesi artık simbiyotik (iki canlı arasında her iki tarafın karşılıklı yararlanmalarına dayalı ortak ilişki) bir yaşamı paylaşmaya başlarlar.Fenix ve annesi Concha