18 Mart 2008 Salı

Şu küçük kırmızı kitap var ya...

Emperyalizm ve bütün gericiler kağıttan kaplanlardır !


"Şu küçük kırmızı kitap var ya,
Her şey döner onun etrafında"Jean-Luc Godard'ın "politik filmlerinin ilki" olarak nitelendirilen 1967 yapımı La Chinoise / Çinli Kız filmini izledim en sonunda. Böylelikle; The Dreamers filminde gönderme yapılan filmlerden 'henüz izlemediklerim' listesinde olan La Chinoise filmi de 'izlediklerim' listesine geçmiş oldu.

La Chinoise filminde beş kişiden oluşan (Veronique, Guillaume, Henri, Kirilov ve Yvonne) Fransız öğrenci grubu aracılığı ile Paris'te yükselen Maoist bir manifesto izleriz. Maoculuğu öğrenen öğrenci grubu bütün bir yazı komün hayatı sürecekleri bir arkadaşlarının anne babasına ait boş bir evde geçirerek bol bol komünist kitaplar okur, tartışır, Amerikan emparyalizmini yerer ve Fransa'da devrim olgusunu pratiğe dökmeye çabalarlar.

La Chinoise filmi belki sahip olduğunuz olguları, fikirleri değiştirecek, ters yüz edecek bir film değil ama her şey bir yana filmde yer alan, Claudes Channes tarafından yorumlanan ve gerçekten çok hoş sözleri ve ezgisi olan "Mao Mao" şarkısını dinlemek bile çok güzel !

"Vietnam yanar, ben bağırırım bar bar
Mao, Mao!

Güler Johnson, ben çalarım
Mao, Mao!

Napalm düşer, bende de mermiler
Mao, Mao!

Kentler ölür, bendeniz rüya görür
Mao, Mao!

Fahişeler bağırır, ben kıkır kıkır
Mao, Mao!

Pilava bereket, ben oynarım, seyret
Mao, Mao!

Şu küçük kırmızı kitap var ya
Her şey döner onun etrafında !

Emperyalizm dayatır kanununu her yere
Devrim benzemez eğlenceli bir ziyafete
Bombalar kağıttan kaplandır
Asıl kahramanlar halk yığınlarıdır !

.............................."